Стратегічна сесія: підтримка реформи шкільного харчування

Стратегічна сесія: підтримка реформи шкільного харчування

Опубліковано:  05 грудня 2023

Захід пройшов за підтримки швейцарсько-українського проєкту DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти».

До стратегічної сесії долучилися представники міністерств, залучених до впровадження реформи, як-от Міністерства освіти та науки, Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства фінансів, Міністерства економіки, Міністерства аграрної політики та продовольства України, й недержавні організації, які не є безпосередньо пов'язаними з освітнім сектором, але мають відповідні програми для покращення харчування учнів.

Мета зустрічі — спільно визначити ключові та найактуальніші потреби реформи шкільного харчування на 2024 рік, ознайомитися із запланованими активностями в цій сфері основних учасників змін та сформувати план потреб та спільних дій за наступними стратегічними напрямами:

  • підтримка територіальних громад у забезпеченні харчуванням дітей в закладах освіти;
  • відновлення та модернізація їдалень та кухонь закладів освіти;
  • розвиток кадрового потенціалу;
  • промоція культури здорового харчування.


«Ця спільна робота спрямована на пріоретизацію завдань, систематизацію нашої роботи та досягнення найкращих результатів», — зазначив модератор заходу, голова правління ГО «Національна асоціація громадського харчування» Орест Степаняк.

Він зазначив, що будь-яка організація, яка поділяє цінності реформи та має відповідні проєкти й програми для поліпшення харчування дітей в закладах освіти, має можливість приєднатися до спільної роботи.

Зокрема, проєкт DECIDE презентував інтерактивну карту потреб закладів освіти. Карта, побудована на основі опитування понад 8 тисяч шкіл, є інтерактивним інструментом на базі державної електронної системи управління освітою «АІКОМ». Це дозволяє отримувати верифіковані дані від кожної школи. Важливо, що крім відображення проблем та потреб закладів освіти, карта також є зручним аналітичним модулем стану організації харчування у розрізі регіонів, територіальних громад і конкретних шкіл.

«Щоб розуміти реальні потреби на місцях, ми створюємо інтерактивну карту. Сьогодні це дані опитування шкіл у системі “АІКОМ”. Однак працюємо над тим, щоб вся інформація підтягувалась автоматично з персональних кабінетів закладів освіти та територіальних громад. У такий спосіб матимемо актуальні дані без додаткового навантаження на управлінців у сфері освіти. Віримо, що цей інструмент допоможе донорам планувати свою допомогу», — зазначила менеджерка проєкту DECIDE Валентина Полторак.

Як наголосив Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України, держава зі свого боку робить усе можливе, аби пришвидшити досягнення бажаного результату — щоб діти по всій країні в закладах освіти мали доступ до якісної та корисної їжі, а учні молодших класів та діти з пільгових категорій отримували її безплатно. Для цього відповідним чином змінюється законодавство, виділяються субвенції — зокрема, на модернізацію шкільних харчоблоків у держбюджеті на 2024 рік передбачено 1,5 млрд грн. Але без допомоги донорів та партнерів та зацікавленості громад досягнути цього буде дуже важко. Він закликав присутніх до співпраці та максимальної підтримки одне одного. 

Після загальної презентації основних напрямів реформи, результатів та планів учасники розділились на чотири групи згідно з темами стратегічних цілей та разом пропрацювали плани на 2024 рік, потреби та можливості долучитися до процесу впровадження реформи різних організацій та партнерів. 

Результатом цієї зустрічі має стати фіналізована карта потреб реформи на найближчий час. Її згодом буде презентовано донорам та партнерам для детального обговорення подальшої співпраці. 

Джерело: Знаїмо