Реформа шкільного харчування в регіонах: Тернопільщина

Реформа шкільного харчування в регіонах: Тернопільщина

Опубліковано:  16 лютого 2024

Поточний рік є знаковим для реформи шкільного харчування: підготовчі роботи на національному рівні, які були необхідні для її впровадження, проведено - і тепер успіх реалізації змін залежить безпосередньо від регіонів та громад. Хтось з них тільки розпочинає свою діяльність в цьому напрямку, але є й ті, хто вже отримав значні результати.

Одну з таких областей, яка є лідером у впровадженні змін, днями відвідала команда реформи шкільного харчування на чолі з її ініціаторкою першою леді Оленою Зеленською. Участь у відвідинах також взяли перша віцепрем'єрка—міністерка економіки України Юлія Свириденко, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків та очільник проєктного офісу реформи шкільного харчування Орест Степаняк.

Тернопільська область однією з перших долучилась до роботи над покращенням системи забезпечення дітей їжею в школах та садочках: її очільники взяли участь в першій партнерській зустрічі та ознайомились з напрацюваннями Київщини та прийняли регіональну програму реалізації Стратегії реформи; саме тут з'явився один з перших кулінарних хабів в Україні; розпочато модернізацію шкільної інфраструктури тощо. Громади області вже мають чимало успішних кейсів - і готові ділитися своїм досвідом з колегами з інших куточків країни.

Під час цієї поїздки Олена Зеленська відвідала місцеві громади та ознайомилась з тим, як змінюють та оновлюють підходи до харчування дітей на місцях.

Так, перша леді і команда реформи побували у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів—дошкільному навчальному закладі у селі Великі Гаї Великогаївської сільської ради. Зараз тут навчається 438 дітей у 20 класах, працюють 48 вчителів та 16 обслуговуючого персоналу. З 2017 року заклад має статус опорного. 

За цей період зроблено чимало для забезпечення учнів, для яких готують в харчоблоці школи, здоровою поживною їжею: проведено капітальний ремонт їдальні та кухні, повністю оновлено обладнання харчоблоку, впроваджено систему управління безпечністю харчування згідно стандартів НАССР. Крім того, в громаді розширено перелік пільгових категорій: більшість навчальних закладів тут харчують за кошти місцевого бюджету не лише пільговиків, але й учнів початкових класів.

Під час наради, яка відбулась в школі, Олена Зеленська наголосила на тому, що такий успішний досвід необхідно масштабувати й поширювати.

Зі свого боку, очільник проєктного офісу реформи Орест Степаняк зазначив, що громади зараз мають достатньо допоміжних засобів для того, щоб впроваджувати зміни. Зокрема, вони мають і можуть користуватися напрацюваннями реформи: адаптованою нормативною базою, яка враховує зараз всі потреби та виклики, державною субвенцією, яка дозволяє громадам оновити застарілу інфраструктуру закладів освіти, донорськими та партнерськими програмами, які працюють в Україні. Для того, щоб спеціалістам підвищити обізнаність в непростих питаннях, як-от, стандарти НАССР, можна пройти безкоштовні онлайн-курси на платформі Prometheus.