На Львівщині презентували успішний кейс співпраці громади та місцевого бізнесу в сфері організації харчування дітей в закладах освіти

На Львівщині презентували успішний кейс співпраці громади та місцевого бізнесу в сфері організації харчування дітей в закладах освіти

Опубліковано:  18 грудня 2023

16 грудня у Львівській області відбувся захід «Реалізація Реформи шкільного харчування в Городоцькій громаді». Спеціальним гостем події стала перша леді України Олена Зеленська, за ініціативи якої у 2020 році було розпочато реформу.

Також участь в заході взяли очільник Львівської ОВА Максим Козицький, керівник департаменту освіти Львівської ОВА Олег Паска, міський голова Городоцької територіальної громади Володимир Ременяк, очільник проєктного офісу Реформи шкільного харчування Орест Степаняк, представники ГО ”Національна асоціація громадського харчування”, команда UNICEF та CULT FOOD.

Метою зустрічі було презентувати гостям результати впровадження змін на регіональному рівні. На прикладі конкретної громади продемонструвати, як працює одна з трьох технологічних моделей організації харчування - опорна кухня, розповісти про перспективи співпраці органів місцевого самоврядування з локальним бізнесом. 

Гості відвідали Городоцьку школу №5, яка є опорною: тут готується їжа, яка потім доставляється 7 закладів освіти. Відвідали один з заходів проєкту “ГраЇмо”, який реалізується CultFood за підтримки ЮНІСЕФ. Він спрямований на популяризацію здорового харчування серед дітей віком 10-17 років та має за мету в ігровому форматі навчити основам здорового харчування та принципам формування здорової тарілки. 

Побували в дитячому садочку та обговорили актуальні питання забезпечення харчування в закладах дошкільної освіти.

Подальші кроки щодо покращення якості їжі для дітей в школах області учасники обговорили під час робочої наради в одній зі городоцьких шкіл.

Як зазначив під час неї очільник Львівської ОВА Максим Козицький, у Львівській області функціонує 1093 заклади загальної середньої освіти, де навчається понад 292 тис. дітей.

Починаючи з моменту початку впровадження реформи шкільного харчування, в області здійснено низку заходів для забезпечення учнів доступом до якісного гарячого харчування.

Так, 106 закладів освіти придбали обладнання для їдалень та кухонь. Крім того, було облаштовано нові харчоблоки у 78 школах. Проте на Львівщині налічується понад 135 шкіл, де через застарілі комунікації не можуть готувати гарячу їжу на місцях. 

Для розв'язання цієї проблеми було розроблено та розпочато реалізацію проєкту «Опорна кухня»: обрано низку закладів загальної середньої освіти (так звані опорні школи), де облаштовуються сучасні харчоблоки. Їжу в опорних школах готуватимуть не тільки для власних учнів, але й для дітей з малокомплектних закладів освіти з навколишніх сіл. 

"У 2024 році в межах цього проєкту буде переобладнано харчоблоки 7 визначених  закладів освіти області, а до 2027 -  ще 5 шкіл", - зазначив пан Козицький.

Крім того, в області впроваджується інноваційне рішення для забезпечення дітей поживною та якісною їжею - йдеться про роботу за системою кейтерингу та залучення до процесу локального бізнесу. 

Одним з успішних прикладів організації харчування з використанням новітніх підходів на Львівщині стала Городоцька територіальна громада. Як розповів міський голова Городоцької територіальної громади Володимир Ременяк, на її території функціонує 24 заклади середньої освіти та 6 закладів дошкільної освіти, в яких станом на 2023 рік навчається майже 6 тисяч дітей.

На початку повномасштабного вторгнення в навчальних закладах громади було призупинене офлайн-навчання. Проте з наближенням нового навчального року та поверненням до очного формату навчання, стало зрозуміло, що в навчальних закладах Городоцької громади відчувається значний брак кадрів, оскільки частина кухарів виїхала за кордон.

"Вирішенням цієї проблеми стало створення двох опорних кухонь на базі Городоцького закладу загальної середньої освіти (ЗЗСО) №5 та Братковицького ЗЗСО та залучення до співпраці локального бізнесу - місцевої кейтерингової компанії", - сказав Володимир Ременяк.

За його словами, це дозволило швидко налагодити всі виробничі процеси та забезпечити велику кількість дітей громади якісним харчуванням, адже дві опорні кухні зазначених закладів готували їжу для 18 закладів, в яких навчається майже 2 тисячі дітей.

Таке рішення має свої переваги, підтвердив очільник проєктного офісу реформи шкільного харчування Орест Степаняк. 

"Завдяки такій співпраці громада змогла забезпечити рівний доступ до гарячої та поживної їжі дітей навіть в найменших сільських закладах. Крім того, батьки можуть бути спокійними щодо якості харчування, оскільки вся їжа готується з дотриманням всіх норм НАССР", - зазначив Орест Степаняк.

Крім того, наголосив він, така взаємодія сприяє розвитку локального бізнесу, оскільки підрядник закуповує сировину та продукти у місцевих компаній. 

"Цей успішний кейс впровадження змін може стати прикладом для інших громад не тільки області, але й країни. Він має стати частиною роботи каскадного методу реалізації реформи шкільного харчування. Але якщо раніше задля обміну досвідом представники регіонів відвідували Київщину, яка без перебільшення була флагманом змін, то тепер очевидно, що сьогодні й області та громади мають гідні напрацювання, якими можуть поділитися з іншими," - підсумував очільник проєктного офісу реформи.