Кабінет Міністрів України затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки

Кабінет Міністрів України затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки

Опубліковано:  01 листопада 2023

Відповідне розпорядження № 990-р від 27 жовтня 2023 р. опубліковано на сайті Кабінету Міністрів.

Реформа шкільного харчування стартувала у 2020 році за ініціативи Першої леді Олени Зеленської. В тому ж році Кабінет Міністрів України прийняв Постанову про план заходів із реформування системи шкільного харчування. Робота над Стратегією розпочалась взимку 2023 року, і вже наприкінці лютого вона була відправлена на розгляд Кабінету Міністрів, де вона була затверджена 27 жовтня 2023 року. 

Прийняття цього документу є одним з найважливіших кроків в процесі зміни та переформатування системи організації харчування в закладах освіти та забезпечення дітей якісною та поживною їжею. На найближчі роки вона має стати дорожньою картою реалізації реформи для всіх її учасників - від центральних органів виконавчої влади до представників органів місцевого самоврядування. На її основі громадами можуть розробити регіональні стратегії впровадження змін на місцях.

"Це важливий крок, який ми попри все змогли зробити в складні для  країни часи. Робота над стратегію розпочалась  у 2022 році, а у 2023 році ми маємо затверджений документ та погоджений план дій на 2023-2024 рр.,  - зазначив Орест Степаняк,  голова правління Національної асоціації громадського харчування та керівник Проєктного офісу реформи шкільного харчування. - Це дороговказ на наступний період для всієї великої спільноти реформи шкільного харчування, яка зараз працює над змінами". 

Стратегічна сесія, лютий 2023

Він наголосив на тому, що реалізація стратегії допоможе якісно змінити систему харчування в країні та закласти фундамент в будівництво здорової країни.

В документі визначено план дій на 2023-2024 рр. пріоритетні напрямки роботи до 2027 року та операційні задачі. Зокрема, йдеться про чотири стратегічні цілі реформи:

  •  Підвищення фінансової та інституційної спроможності громад.
  •  Відновлення та модернізація кухонь та їдалень й дотримання вимог системи безпечності НАССР.
  •  Розвиток кадрового потенціалу та підвищення кваліфікації кухарів закладів освіти. Впровадження нових норм харчування та меню.
  •  Формування культури здорового харчування в Україні.

Основною метою реалізації стратегічних цілей реформи є забезпечення різноманітного, збалансованого та якісного харчування у закладах освіти, сприяючи соціальному захисту вразливих груп населення та формуючи навички здорового харчування серед дітей та дорослих.

Важливо зазначити, що стратегія передбачає досягнення таких показників, як зменшення відсотка ожиріння серед дітей, зміну харчових уподобань дітей шкільного віку, збільшення кількості учнів, які харчуються в закладах освіти, та кількість комплексно модернізованих або відновлених харчоблоків. Та найголовніше - реалізація Стратегії реформи шкільного харчування має стати основою для формування здорового суспільства та значного зниження рівня неінфекційних захворювань в Україні.

Джерело: telegra.ph