Чернігівщина стала 12-ю областю, яка провела регіональний форум щодо впровадження реформи шкільного харчування

Чернігівщина стала 12-ю областю, яка провела регіональний форум щодо впровадження реформи шкільного харчування

Опубліковано:  17 січня 2024

16 січня Чернігівська обласна адміністрація зібрала представників органів місцевого самоврядування та громад для того, щоб презентувати напрацювання в межах реформи, продемонструвати успішні кейси впровадження змін, обговорити подальші кроки та плани.  

Цей форум став першим із подібних заходів у новому 2024 році - ще 7 областей мають провести аналогічні зустрічі зі своїми громадами до кінця лютого. 


Форум "Реформа шкільного харчування. Чернігівський вимір"


Традиційно до регіонального форуму долучились представники проєктного офісу та спікери профільних міністерств та державних структур, таких як Міністерство освіти, Міністерство інфраструктури, ЦЗО ДУ "Професійні закупівлі", Антимонопольний комітет України. 

Вони розповіли присутнім про інновації в системі харчування в закладах освіти, про зміни в законодавстві, які допоможуть органам місцевого самоврядування та адміністраціям закладів освіти покращувати харчування в школах та садочках на місцях, проаналізували ситуацію з вартістю харчування в регіоні та окреслили основні напрямки роботи на наступний рік. 

Проєктні менеджери офісу реформи шкільного харчування ознайомили присутніх з задачами, які стоять перед громадами в межах кожної з чотирьох стратегічних цілей. Вони звернули особливу увагу представників громад на те, що торік було прийнято національну Стратегію реформи шкільного харчування. На її базі кожна з областей вже найближчим часом має розробити та затвердити регіональну програму модернізації системи харчування в закладах освіти на місцях.

Також учасники заходу обговорили актуальні питання, пов'язані з удосконаленням процедури закупівель, вибором нових моделей харчування, контролем якості харчування дітей, модернізацією харчоблоків та іншими аспектами реформи. 

Так, уповноважена АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель Ганна Горносталь розповіла про правила закупівель продуктів і послуг харчування та озвучила порушення, які найчастіше зустрічаються в практиці АМКУ. 

Заступниця директора Департаменту - начальник відділу південно-східних регіонів Департаменту впровадження пріоритетних проєктів регіонального розвитку та критичної інфраструктури Мінінфраструктури Юлія Подюк поділилась інформацією щодо можливостей залучення фінансових ресурсів міжнародних донорських фондів для забезпечення модернізації харчоблоків закладів освіти (платформа Dream) та відбору проєктів на відновлення коштом державного бюджету.

Ірина Шумік, генеральний директор Директорату професійної освіти МОН, наголосила на тому, що підвищення кваліфікації кухарів, які готують для дітей в школах та садочках, є наріжним каменем успішного впровадження змін. Тож в процесі роботи над покращенням системи харчування дуже важливо достатньо уваги приділяти саме цьому напрямку. Пані Шумік розповіла, що зі свого боку МОН спільно з партнерами з ГО"Національна асоціація громадського харчування", CultFood та низкою експертів зараз завершує роботу з розробки нового професійного стандарту підготовки кухаря закладу освіти та докладає зусиль до системного навчання агентів змін. 


Реалізація реформи на місцях


З ситуацією у Чернігівській області в сфері забезпечення харчуванням учнів шкіл учасників форуму ознайомив Юрій Музика, Начальник Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації.

Він зазначив, що Чернігівщина є непростим регіоном. За даними Управління освіти й науки ОВА в області налічується близько 400 шкіл, але через близькість до кордону з Росією та безпекові питання, з них тільки 14% (56 шкіл) навчаються офлайн. Середньоосвітні навчальні заклади були відкриті лише після висновків відповідної комісії та згоди батьківського комітету спільно з педколективом. Всі школи у 40-кілометровій зоні біля кордону працюють онлайн. Та попри все в області навчається близько 94 тисяч учнів, які потребують підтримки та піклування - і забезпечення доступу до здорового харчування для дітей в таких умовах є одним із пріоритетних напрямків роботи місцевої влади, як і створення відповідних умов для навчання та харчування в закладах освіти. 

“Станом на початок січня 2024 року вже розроблено 11 проєктів відновлення на модернізації харчоблоків з використанням новітніх підходів загальною вартістю 63,4 млн грн", - зазначив Юрій Музика. "Їх планується включити до переліку обʼєктів, який буде подано на розгляд щодо отримання субсидії з державного бюджету”.

Крім того, спільними зусиллями місцевої влади, громад, донорів та партнерів на кінець 2023 року вже вдалось відновити або модернізувати 51 харчоблок в закладах освіти Чернігівщини. Проте це лише перші кроки. Зараз область працює над розробкою регіональної програми впровадження реформи шкільного харчування та шукає шляхи оптимізації мережі закладів освіти в регіоні.