А які наступні кроки реформи?

А які наступні кроки реформи?

Опубліковано:  24 січня 2022

Впродовж останніх років наша країна впевнено рухається шляхом глибоких і структурних реформ. Однією з пріоритетних реформ уряду без перебільшення стала реформа системи шкільного харчування. 1 січня 2022 року розпочалась активна фаза її впровадження у кожній громаді, школі, дитячому садочку. І надалі уряд планує розширювати ініціативи щодо впровадження реформи здорового харчування у закладах освіти. А плани міжнародних партнерів по впровадженню реформи сягають амбітної мети щодо зміни харчових звичок і пріоритетів у кожній українській родині.


«Наша мета значно розширилась – ми хочемо змінити не лише те, що на столах, а саму культуру харчування маленьких і дорослих українців, їхні харчові звички. Тож із 1 січня на повну силу запускаємо не просто реформу харчування, а реформу мислення: від миттєвого задоволення – до усвідомленого та уважного підходу до потреб свого організму, душі та розуму»,

– зазначає ініціаторка реформи дружина Президента України Олена Зеленська.


Реформа шкільного харчування, як і будь-які зміни, потребують не лише часу, а й нових рішень. Для їхнього напрацювання 24 січня 2022 року було проведено стратегічну сесію «Реформа шкільного харчування: дорожня карта подальших змін».

Учасники стратсесії напрацювали проєкт дорожньої карти реформи за 7 основними напрямами:

  •  організація якісного харчування: закупівлі та фінансування реформи;
  •  впровадження системи HACCP;
  •  розвиток кадрового потенціалу,у тому числі кухарів;
  •  нові норми та меню;
  •  здорове харчування: комунікація змін;
  •  формування культури здорового харчування;
  •  комплексна модернізація харчоблоків закладів освіти.

Окрім того, визначили роль держави, громади, школи, суспільства і медіа у впровадженні змін .

Захід відбувся за підтримки Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні у партнерстві з Міністерство економіки України, Міністерство охорони здоров'я України, Міністрества освіти та науки, Мінрегіон, Централізована закупівельна організація ДУ "Професійні закупівлі", Швейцарсько - український проєкт DECIDE , Україно-швейцарський проєкт Діємо для здоров‘я, Культура їжі I Cult Food, UNICEF Ukraine і Національна асоціація громадського харчування Quality FOOD Trade Program

До стратсесії долучилися представники Держпродспоживслужба, Антимонопольний комітет України, Центр громадського здоров’я України, ДП «Prozorro», ДУ «Професійні закупівлі», Український інститут розвитку освіти, Громадське об'єднання "БАТЬКИ SOS", Асоціація дієтологів України, фонду Жовто-Блакитні Крила/Yellow-Blue Wings і проєкту Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні.

Планується, що робота над проєктом стратегічного документа триватиме до березня.

Змінюємось сьогодні задля кращого завтра!


Джерело: