Реалізація Реформи шкільного харчування в Тернопільській області: результати обласного форуму

Реалізація Реформи шкільного харчування в Тернопільській області: результати обласного форуму

Опубліковано:  28 липня 2023

Тернопіль, 27 липня 2023 р. - В межах обласного форуму "Шкільне харчування: зміни та виклики" відбувся пресбрифінг, присвячений темі перших результатів впровадження Реформи шкільного харчування в Тернопільській області.

Участь у заході взяли начальник Тернопільської обласної військової адміністрації Володимир Труш, заступник Міністра освіти і науки України Андрій Сташків та голова Національної асоціації громадського харчування і керівник офісу реформи шкільного харчування Орест Степаняк.


Форум пройшов в рамках підготовки до навчального року 2023/24 і став одним із трьох масштабних заходів, запланованих на підтримку реформи в регіонах України. Аналогічний форум відбувся 21 липня в Одесі, наступний запланований на 4 серпня в Полтавській області.


Реалізація реформи в Тернопільській області


Під час пресбрифінгу Володимир Труш, начальник Тернопільської обласної військової адміністрації, підтвердив успішний початок реалізації Реформи шкільного харчування в області. Він наголосив, що Тернопільська область є однією з “пілотних областей”, яка серед перших долучилась до впровадження реформи і стала яскравим прикладом її ефективності.


Кулінарний Хаб та успішні результати


Так, зазначив керівник Тернопільської області, на цей час в області успішно реалізуються заходи з підвищення кваліфікації шкільних кухарів: працює Кулінарний Хаб, де 20 тренерів з Тернопільської та Чернівецької областей вже пройшли навчання за професією “Кухар". Планується, що найближчим часом свої професійні навички там покращать ще 661 кухар регіону.

"Перший і другий етап - навчання, яке проходило в області на базі профтехучилища, показали, що наші кухарі готові до цих змін, вони можуть і хочуть працювати на новому обладнанні, за новими стандартами, - зазначив Володимир Труш - Я вважаю, що проєкт в області 'злетів', він працює, ми бачимо результати і маємо амбітні плани з його реалізації".

Успіх Тернопільської області став прикладом того, що реформа шкільного харчування може успішно реалізовуватись навіть в умовах воєнного стану. 


Масштабування реформи


Своєю чергою Андрій Сташків, заступник Міністра освіти і науки України, підкреслив важливість забезпечення якісного харчування для учнів, які повертаються до навчання в школах.

"Третина українських шкіл з початком воєнних дій навчалась дистанційно, і зараз Міністерство працює над тим, щоб учні повернулись за парти, де це можливо і безпечно", - зазначив Андрій Сташків. - Це означає, що ми для них повинні організувати хороше харчування”.

Заступник Міністра також зазначив, що Тернопільська область - одна з 6 областей, які потрапили в пілотну програму Всесвітньої продовольчої програми Організації Об'єднаних Націй. Цей проєкт дозволяє надавати безплатне харчування учням 1-4 класів, незалежно від їхньої належності до пільгової категорії.

“Найближчим часом отримаємо перелік шкіл Тернопільської області, що потраплять у пілотну програму. Наша мета - масштабувати цю програму на всю Україну, щоб усі учні початкових класів могли отримувати якісне та здорове харчування безкоштовно”, - наголосив Андрій Сташків.

Заступник міністра зазначив, що МОН продовжуватимемо реформувати систему шкільного харчування - зокрема, активно працюючи над розробкою та впровадженням нових нормативних документів. За словами Андрій Сташків, через війну кількість пільгових категорій учнів шкіл через війну неперервно зростає - і всі вони також мають право на якісне та здорове харчування. Тож ці документи дозволять розширювати перелік пільгових категорій і надати їм доступ до безкоштовного якісного харчування.

“Наша мета – забезпечити повноцінне харчування для кожного школяра в Україні, незалежно від їхнього статусу чи соціального положення,” - резюмував свій виступ Андрій Сташків.

Стратегія реформи та подальші плани


Орест Степаняк, голова Національної асоціації громадського харчування, висловив вдячність за увагу громад та освітян, яку отримав форум. Він наголосив, що співпраця всіх учасників є вирішальним фактором для успішної реформи шкільного харчування і підкреслив її комплексний характер: “Реформа шкільного харчування є “комплексним організмом”, в якому має бути вибудувана взаємодія з органами місцевого самоврядування та центральної виконавчої влади”. Тож такі заходи стають ефективними майданчиками для налагодження співпраці між усіма учасниками змін.

Основним завданням реформи є модернізація та поліпшення системи харчування українських школярів, забезпечення їм належних умов для здорового навчання та зростання. Це передбачає підвищення спроможності громад, оптимізацію закупівель, модернізацію інфраструктури шкіл, підвищення кваліфікації працівників та популяризацію здорового харчування в суспільстві. Однак, наріжним каменем є зміна харчових звичок, не тільки учнів, але й усіх громадян України.

 “Наша мета - побудувати здорову націю, - зауважив Орест Степаняк. - Через діточок ми хочемо достукатися до їхніх батьків та родин, донести інформацію про важливість здорового харчування для їхнього здоров'я, змінити звичний підхід до їжі - і зменшити кількість неінфекційних захворювань, ожиріння”.

Розповів він і про три технологічні моделі, про які йшлося під час форуму і які дадуть можливість громадам працювати ефективно. Перша - коли їжа готується в самій школі, друга, так звана “опорна кухня” - коли в одній школі готується їжа для декількох закладів, третя - Фабрика-кухня, де готуватиметься їжа для великої кількості дітей і потім доставлятиметься в заклади. 

“Ці моделі дозволять нам забезпечити рівність: в якій би школі не навчались діти, - наголосив він, - ми таким чином зможемо забезпечити їх якісним здоровим харчуванням”.

Голова Національної асоціації громадського харчування закликав до подальшого плідного співробітництва та вироблення стратегій для успішної реалізації реформи шкільного харчування. Він підкреслив, що важливо зробити все можливе для здоров'я та добробуту наших дітей, а реформа шкільного харчування є вагомим кроком у цьому напрямку і долучитися до успішної її реалізації мають всі - від очільників громад до представників медіа.

 "Тернопільська область може стати прикладом того, як реформа шкільного харчування успішно працює разом з органами місцевого самоврядування", - зазначив він.