Кейтеринг у школі

Опубліковано:  20 січня 2022

Поняття кейтерингу відносять до галузі громадського харчування, що постачає продукт та надає послуги організації харчування в закладах освіти.

Постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р №305 передбачає урізноманітнення підходів до організації шкільного харчування. Зокрема, тепер в українських навчальних закладах дозволено влаштування кейтерингу, що має відповідати всім вимогам щодо безпечності харчових продуктів.

Постановою визначено, що кейтеринг – це спосіб організації харчування здобувачів освіти/дітей, що передбачає доставку і реалізацію готових страв, виготовлених без використання матеріально-технічної бази закладу освіти або закладу оздоровлення та відпочинку оператором ринку харчових продуктів, який здійснює постачання послуг з харчування.

Варіант організації доставки готових страв до навчальних закладів з відповідними послугами у шкільних їдальнях стає все більш популярним. За оцінками експертів, такий спосіб організації харчування економить кошти не лише на відсутності потреби облаштування харчоблоків, але й на використанні ресурсів (оплати праці, засобах клінінгу та комунальних послугах).

Також варіант кейтерингу є доречним для шкільного харчування, що використовується у закладах з невеликою кількістю учнів.

Ось кілька прикладів успішного досвіду окремих навчальних закладів України.

ВОЛИНЬ

Одними з перших в Україні скористалися послугами кейтерингу школи з Вишнівської громади Волинської області. Ще 2 роки тому, ознайомившись з ситуацією, що стосується харчування у навчальних закладах, взявши до уваги зауваження та побажання батьків та учнів, колектив вирішив покращити рівень харчування у школі.

Представники місцевої влади Вишнівської територіальної громади мали можливість ознайомитися з якістю надання послуг кейтерингу у сусідніх районах. Проаналізувавши та провівши попередні розрахунки, було прийнято рішення скористатися популярним видом надання послуг громадського харчування. До підприємців було чимало вимог – дотримання усіх санітарних норм, наявність відповідних сертифікатів щодо підтвердження якості продукції та відповідності до норм калорійності страв.

ЛЬВІВЩИНА

На Львівщині одним зі способів забезпечення дітей гарячими обідами теж став кейтеринг. В Львівській області є багато малокомплектних начальних закладів, що не мають можливості облаштувати повноцінні шкільні їдальні. Хоча і є певні складнощі в організації кейтерингу у школах, оскільки мережа малокомплектних шкіл дуже розгалужена, а відстані між закладами суттєві, а у гірських районах географія доставки може впливати на рентабельність.

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска підкреслює, що важливим етапом у цьому процесі є пошук відповідальних постачальників послуг, а вибір того чи іншого способу харчування варто обов’язково обговорювати з батьками, дітьми та дирекцією школи. Пропозиції батьків переважно стосуються можливості контролювати якість продуктів, мати вибір асортименту та включення до раціону більшої кількості овочів і фруктів.

буфет

ІВАНО - ФРАНКІВСЬК

Ще одним прикладом впровадження кейтерингу в рамках реформи є Ліцей податкової та рекламної справи №21 Івано-Франківської міської ради. Станом на початок 2021-2022 навчального року в Ліцеї №21 навчається більше 1000 здобувачів освіти. У Ліцеї № 21 імені Євгена Коновальця організація харчування для дітей здійснюється кейтеринговим способом. Послуги навчальному закладу надає ФОП Гаврилів Галина Володимирівна. У ліцеї зазначають, що організація харчування здійснюється з дотриманням всіх необхідних норм, вимог санітарного законодавства та законодавства про безпечність та окремих показників якості харчових продуктів.